Yöresel Kahve Çeşitleri Ve İsimleri

Dünya kahve çeşitleri, kahve severler tarafından sık sık merak edilmektedir. Günümüzde üretilen çok sayıda kahve çeşidi vardır. Bu nedenle

Yöresel Kahve Çeşitleri Ve İsimleri

Dünya kahve çeşitleri, kahve severler tarafından sık sık merak edilmektedir. Günümüzde üretilen çok sayıda kahve çeşidi vardır. Bu nedenle her insanın seveceği seçenekler mevcuttur. Ancak bunların neler olduğu, özellikleri çoğu kişi tarafından bilinmez. Günümüzde en çok tüketilen yöresel kahveler şöyledir;

  1. Kolombiya Kahvesi
  2. Etiyopya Kahvesi
  3. Kenya Kahvesi
  4. Espresso
  5. Cappuccino
  6. Latte

Bu ve diğer kahve türlerini incelerseniz, kısa sürede damak zevklerinize uygun olanları bulabilirsiniz.

Kolombiya Kahvesi

Filtre kahve çeşitleri arasında bulunan Kolombiya kahvesi, günümüzde en çok seçilen filtre kahveler arasındadır. Asit derecesi orta olup aroma olarak çikolata, fındık ve meyve notalarını anımsatır. Brezilya ardından ikinci sırada yer almakta olup, kendi içerisinde merkez, güney ve kuzey olmak üzere üçe ayrılır.

Merkez bölgesinde yetişen çekirdeklerde meyve notaları yer almaktadır. Kuzey bölgesinde ise fındık ve çikolata notaları daha baskındır. Güneyde ise narenciye notaları daha yaygın olarak görülmektedir. Eğer yumuşak ve sert arasında bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız, yapabileceğiniz tercihler arasındadır.

Etiyopya Kahvesi

Filtre kahve çeşitleri arasında bulunan Etiyopya Kahvesi, en lezzetli kahve türleri sıralamasına girmektedir. Etiyopya’nın farklı bölgelerinde kahve yetişse de günümüzde en çok bilinenler Kochere, Yirgacheffe ve Sidamo’dur.

Kochere kahvesi dengeli bir sertlik ve orta derecede asitlik oranına sahiptir. Karışık meyve ve narenciye notaları hakimdir. Yirgacheffe kahvesi ise genel olarak çiçek, çay ve meyve notalarını hissettir. Eğer yumuşak bir içim istiyorsanız, yapabileceğiniz tercihler arasındadır.

Sidamo kahvesi ise orta/yüksek arası bir asitliğe sahiptir. Meyve notaları ve badem aroması hissedilmekte olup hafif bir içime sahiptir.

Kenya Kahvesi

Sönmüş yanardağlar sebebiyle zengin topraklarda bulunan Kenya, kahve açısından oldukça önemli bir ülkedir. Filtre kahve çeşitleri arasında en çok sevilenler arasındadır. Güçlü bir asitlik oranına sahip olup narenciye notalarına sahiptir.

 Eğer sert ve güçlü bir kahve içmek istiyorsanız, Kenya kahvesi yapabileceğiniz tercihler arasındadır.

Espresso       

Dünya kahve çeşitleri arasında bulunan Espresso bir İtalyan kahvesidir. Oldukça sert ve acı bir tadı olduğu için tek ya da çift shot halinde sunulmaktadır. Genellikle sade içilmekle beraber aynı zamanda üzerine süt eklenmesi de mümkündür.

Espresso sıklıkla kendi makinesinde yapılsa da evde makinesiz hazırlamak için yollar da vardır. Eğer güne sert bir kahve ile başlamak ve uykunuzu açarak kendinize gelmek istiyorsanız, aradığınız seçenekleri sunar.

Cappuccino

Dünya kahve çeşitleri arasında bulunan Cappuccino Türkiye’de en sık tercih edilen kahve türlerinin başında gelir. Bir İtalyan kahvesi olup, Espresso ile sıcak sütün kaynatılarak birbiriyle buluşmasından meydana gelir.

Eğer Espresso içemiyorsanız ya da yumuşak içimli kahveler arıyorsanız, Cappuccino yapabileceğiniz tercihler arasındadır.

Latte

Latte dünya kahve çeşitleri arasında yine bir İtalyan kahvesidir. İtalya’da genel olarak sabah kahvaltılarında tüketilir. Ancak gerek dünyada gerekse ülkemizde günün farklı saatlerinde kullanım görmektedir.

Latte, İtalyanca’da süt anlamına gelir. Bu kahvede Espresseo, buharla ısıtılmış kıvamlı süt dolu bir kupaya eklenir. Genel olarak ince ve uzun bardaklar kullanılarak servise yapılır. Eğer istenirse üzerine süt köpüğü ya da tatlı krema eklenebilir.

Vietnam Yumurtalı Kahve

Eğer farklı tecrübeler elde etmek istiyorsanız, dünya kahve çeşitleri listesinde bulunan Vietnam yumurtalı kahve size aradığınız çözümleri sunar. Bu ülkeye özgü olan kahvenin içerisinde yumurta sarısı vardır. Süt reçeli ve yumurta sarısının köpürtülmesi, ona oldukça özgün bir tat vermektedir.

Kahve Vietnam’da yıllardır tüketilmekle beraber, dünyada da son zamanlarda yaygınlık kazanmaya başlamıştır.