Soğuk Kahve Demlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Soğuk kahve demlerken nelere dikkat edilmeli konusunda yapmanız gereken bazı şeyler bulunuyor. Sıcak günlerde, uzun uzun beklemeden

Soğuk Kahve Demlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Soğuk kahve demlerken nelere dikkat edilmeli, Sıcak günlerde, uzun uzun beklemeden veya geleneksel demleme yöntemleri olmadan hızlı bir şekilde kahvenize ulaşmak çok kolay. Soğuk kahve demlerken sahip olmanız gereken bazı şeyler bulunuyor. Soğuk kahve demlemek için filtre kâğıdı ve server kullanılabilir. Bunun dışında soğuk kahve demleme konusunda su oranına karar vermek dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir.

Soğuk demleme oranı, sıcak demlemeden farklıdır, sıcak demlemede daha fazla su kullanılırken soğuk demlemede daha az su kullanılır. Bunun dışında içeceğiniz kahve miktarının 1/3 kadarı buz olarak demlemeye konulmalıdır veya kullanacağınız süt, su gibi içerikleri buzdolabında bekletmeyi unutmayın.

Soğuk Kahve Demleme Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Soğuk kahve demleme süresi bakıldığı zaman kısa sürede biten kahve demsiz yani az çözünmüş olarak duru bir tat verir. Uzun sürede biten kahve ise fazla demli, yoğun aromalarının üzeri örtülmüş bir tat sağlar. Bu sebeple demleme süreniz olması gerekenden fazla ise kahveniz ince öğütülmüş olabilir ve kalınlaştırmanız gerekir. Demleme süreniz olması gerekenden daha kısa ise kahveniz kalın öğütülmüş denilir, inceltmeniz gerekir. Tekrar tekrar deneyerek bu süreleri tutturmanız sizi doğru kahve demleme süresine ulaştırır.

Evde Soğuk Kahve Demleme Yöntemleri

Evde soğuk kahve demleme yöntemleri konusunda herhangi bir kahve dükkanına gitmeden evinizde rahat bir şekilde kahvelerinizi demleyebilirsiniz. Kahve içme hazzı kadar kahve çeşitlerini de evde kendi ellerinizde demlemek ve hazırlamak mutluluk verici bir durumdur. Kahve tutkunları olarak sıcak günlerde evinizde soğuk kahvelerinizi kolay bir şekilde demleyebilirsiniz.

Soğuk kahve demlemek için birden fazla yöntem vardır ve bu yöntemler arasında en bilindik olanı da buzlu kahve demleme yöntemidir, çünkü soğuk kahveler aslında buz katılarak yapılan bir kahve türüdür. Böylece serinlemenin keyfini çıkartırken kahvelerin enfes lezzeti ile mutlu olursunuz.

Lezzetli Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

Soğuk kahve demleme konusunda kahvelerinizi daha lezzetli yapmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar bulunuyor. Birbirinden lezzetli soğuk kahve tarihinizi uygulamanız gereken bazı püf noktalar şu şekilde özetlenebilir,

  • Soğuk kahvenizi sütlü yapmak istiyorsanız öncelikle kahvenizi hazırlamanız gerekir. Kahve hazırlandıktan sonrasında sütünüzü eklemeye başlayabilirsiniz.
  • Soğuk kahve hazırlama aşamasında malzemelerin ölçüsü önemlidir. Doğru bir kıvam oluşturmak için 100 g kahveye 500 ml süt ölçüsü kullanabilirsiniz.
  • Kahvenizi demlerken acele etmemeniz gerekir, kahve ne kadar uzun süre demlenirse içimi o kadar yumuşak ve kolay hale gelir.
  • Kahve demleme işlemi için cam bir kavanoz veya french press kullanabilirsiniz. Fakat demleme yaparken kahvenin hav aile teması kesilmelidir ve bunun için kapağını peçete ile sıkıştırabilirsiniz.
  • Kahve yapımı sırasında kullanılan malzemelerin dondurulması, içeceklerinizi daha uzun süre tok tutacağı için oldukça önemlidir ve bu adımı da atlamadan kahve yapmak, soğuk kahvelerin daha lezzetli olmasını sağlar.

Kahve Demlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve demlerken dikkat edilmesi gerekenler bakıldığı zaman her yöntemin kendine göre has ayrıntısı bulunursa bilinmesi gereken bazı şeyler bulunuyor. Bunun için öğütme kalınlığına dikkat edilmesi gerekir. Bunun dışında kahvenin kavrulma tarihi de önemlidir. Ne kadar taze kavrulma ve dinlenme süresi doğru uygulandıysa o kadar daha fazla aroma ve kahve lezzeti elde ederseniz.

Kullanmanız gereken su, içme suyu olmalıdır ve asla kaynatılmamalıdır. Kahve ile buluşacak olan suyun sıcaklık derecesi 92 ila 94 derece üzerinde olmaması gerekir, bunun dışında fincanınızı mutlaka ısıtın ve tercihen porselen fincan kullanın