Sert Kahve Nasıl Yapılır? Sert Kahve Tarifleri

Sert kahve nasıl yapılır, sert kahve tarifleri bakıldığı zaman birçok kişinin tercih etmediği fakat sert tadı sevenler için avantaj sağlayan kahve

Sert Kahve Nasıl Yapılır? Sert Kahve Tarifleri

Sert kahve nasıl yapılır, sert kahve tarifleri bakıldığı zaman birçok kişinin tercih etmediği fakat sert tadı sevenler için avantaj sağlayan kahve türleri arasındadır ve kahvelerinizi daha da sertleştireceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Kahvenizi normal demleme koşullarında demlediğiniz zaman elde ettiğiniz tattan daha güçlü ve sert hale getirmenizi sağlayacak olan üç temel yöntem bulunur.

Bunlardan biri demleme metodu, diğeri çekirdek seçimi ve biri de kahve telvesinin oranıyla alakalı olabilmektedir. Sert kahve nedir konusunda normal kahve tadından daha acı ve daha sert bir tada sahip olması ile sert kahve elde edilebilmektedir. Günümüzde özellikle saf kahvenin çok bulunduğu kahve çeşitleri Türk kahvesi, filtre kahve gibi çeşitler, sert kahveler arasında yer almaktadır.

Sert Kahve Yapma Yöntemleri

Sert kahve nasıl yapılır ve yöntemleri nelerdir konusunda ilk dikkat edilmesi gereken şey koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerini kullanmaktır. Az kavrulmuş çekirdeklere kıyasla daha yoğun bir lezzete sahip olan bu kahveler, kavurma derecesi arttıkça doğal yağlar tarafından daha fazla kaplanır ve daha dumanlı, hafif acı bir tada bürünür.

Bu durumda zengin bir aroma sağlayarak kahve demlerken istenilen sertlik seviyesine ulaşmasını sağlar, bu sebeple sert kahve elde etmek istiyorsanız tercihen daha keskin bir çekirdek ile çok kavrulmuş olan seçenekler tercih edilebilir. Sert kahve yapmak isteyenler ve daha güçlü bir lezzet oluşturmak isteyen kişiler için en pratik yol daha fazla öğütülmüş kahveleri eklemektir.

Sert Kahve Yapımında Telve Ne Kadar Konulmalıdır?

Sert kahve yapımı konusunda kahvenizi daha sert hale getirmenin en basit yolu, kahve demlerken daha fazla telve eklemektir, bu durum aynı zamanda kafein oranı yüksek bir kahve elde edilmesine yardımcı olur. Böylelikle daha fazla kafein ve daha yoğun bir tat elde edilmesini sağlar. Eğer normalde her kahve demleyişinizde ortalama bir miktar kahve kullanıyorsanız, telve oranını ufak ufak arttırarak su oranını düşürebilirsiniz böylece her zamankinden daha sert bir kahve tadı elde edilebilir.

Sert kahve yapımında Demleme Yöntemi Nasıl Olmalıdır?

Sert kahve yapımında demleme nasıl olmalı konusunda bazı demleme yöntemleri kahveleri sertleştirme konusunda avantaj sağlar. Örnek olarak espresso makinası için moka pot kullanılarak demlendiğinde aynı çekirdekle aynı orandaki kahveyi french press makinesine kıyasla daha sert bir hale getirilebilir. Çünkü espresso makinesinde sıkıştırılan veya moka potta ağır ağır demlenen kahve telvesi, french presse kıyasla biraz daha yoğun bir tat elde edilmesini sağlar. Bu sebeple eğer kahvenizi sert seviyorsanız espresso kahveye uygun demleme yöntemlerini tercih etmeniz gerekir.

En Sert Kahve Çeşidi

En sert kahve çeşidi ve içerikleri bakıldığı zaman sert kahve tadı sevenler için birçok alternatif bulunuyor. Bunlardan biri espresso olmaktadır, sıkıştırılmış ve ince öğütülmüş olan bu kahveler genellikle küçük bardaklarda servis edilir ve İtalyanlara özgü olan bu kahve, Türk kahvesi çeşidinden daha çok yoğun olduğu görülebilmektedir. En sert kahve çeşitleri bakıldığı zaman,

  • Americano, espressodan daha yumuşak olsa da filtre kahveden daha sert bir içimi bulunuyor. Americano kahve, espressonun sıcak su ile beraber seyreltilmiş halidir ve sertlik miktarı konusunda kolay bir ayarlama yapılabilir.
  • Cappucino, espresso süt ve süt köpüğü ile hazırlanan kahveler arasındadır. Latte kahvesinden daha sert olan bu içecek, sütlü olduğu için daha az tercih ediliyor.
  • Filtre kahve çeşitleri, öğütülmüş kahvenin metal veya kâğıt bir filtre yardımı ile sıcak sudan geçirilerek demlenmesi ile meydana getirilir ve en sert kahve çeşitleri arasındadır.