Organik Kahve Nasıl Anlaşılır?

Organik kahve ne demek? Organik kahveler üretim aşamasının tümünde, yalnızca organik yöntemler kullanılan ürünlerdir.

Organik Kahve Nasıl Anlaşılır?

Organik kahve ne demek?

Organik kahveler üretim aşamasının tümünde, yalnızca organik yöntemler kullanılan ürünlerdir. Dolayısıyla kimyasallardan tamamen arınmıştır. Eğer bir kahve tutkunuysanız, size aradığını zevki daha iyi bir şekilde sağlar.

Bunun yanı sıra organik kahvelerde sürdürülebilir tarım uygulamaları daha fazla öne alınır. Toprak ve bitkinin üretkenliğini arttırabilmek için kimyasal ve sentetik gübreler, ilaçlar ve hormonlardan yararlanılmaz.

Burada ilk bilmeniz gereken, günümüzde üretilen her kahvenin organik olmadığıdır. Ancak paketin üzerine bakarsanız, doğal olup olmadığını anlamanız mümkündür. Organik tarım logosu, kontrol ve sertifika kuruluşu kodu, logosu ve yönetmeliğe uygun imal edildiğine dair ifadeler, seri numaraları size ayrıntılı bilgi verir. Organik kahve için size sunduğumuz seçenekleri incelerseniz, zevkinize uygun olanları kısa sürede bulabilirsiniz.

Organik Kahve Nasıl Üretilir?

Organik kahve nasıl üretilir? Bu kahvelerin üretimi esnasında suni gübre, kimyasallar kullanılmaz. Dolayısıyla çekirdekler, kahve üretilen toprak, su ve atmosfer daha temiz kalır. Organik kahvelerin üretilmesinde hedeflenen, sürdürülebilir bir imalat döngüsü sağlamadır. Ekosisteme uyum sağlayan çekirdek türü ve kültivaları yine ekosistem kaynaklarına göre tercih edilir.

Kahve ağaçları doğrudan güneş yerine, gölgede daha verimli yetişir. Bu nedenle arazinin ağaçtan arındırılmamasına özen gösterilir. Eğer ağaç bulunmuyorsa, gölge sağlayacak ağaçlar ekilerek ilk işlemlere başlanır. Bu durum ekosistemin de gelişmesine yardımcı olur.

Organik kahve için bir arazinin tarıma uygun hale gelmesi, yaklaşık 4 ile 5 yıl alır. Dolayısıyla oldukça zahmetli bir iştir. Senede 3 ya da 4 kere yabani ot temizliği yapılarak, kahvelere zarar gelmemesi hedeflenir.

Bu kahvelerde gübre olarak yalnızca kahve kirazının etli kısmı, çürümüş yapraklı bitkili karışım gibi doğal unsurlar kullanılır. Mantar gibi sorunlara karşı ilaç kullanılmaksızın aşılama gerçekleştirilir.

Organik Kahve Nasıl İşlenir?

Organik kahve yapılırken, işleme aşamasında tercih edilebilecek iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi kuru işlemedir. En eski yöntemlerden bir tanesi olup özellikle suyun az olduğu ortamlarda tercih edilir. Burada gün ışığından ve gece meydana gelen nem oranından muaf tutulmaya ve muhafaza edilmeye önem gösterilir.

Bu sayede kahvenin kuruması yaklaşık 3 ile 4 haftada tamamlanır. İkinci yöntem ise yaş işlemedir. Burada meyvenin dış yüzeyi, teknolojik aletler yardımı ile alınır. Yıkama yapıldıktan sonra yine makine yardımıyla tüm çekirdeklerin ağırlıkları ve büyüklükleri incelenir. Sonrasında buna göre sınıflama yapılır.

Ayırma ve sınıflama böylece tamamlandıktan sonra, çekirdekler işleme tanklarına alınır. Burada 1 ile 4 gün arasında kalmakta olup üzerlerindeki kalıntılar gidene kadar sürer. Organik kahve böylece tamamlanır. Bu aşamaların bitmesi ardından kurutma süreci başlar.

Organik kahvelerin hazırlanmasında tüm bu süreçler büyük bir dikkat ile yönetilmektedir. Depolama esnasında büyük bir özen gösterilir. Ayrıca ayıklama ve ayırma sırasında da büyük bir dikkat sarf edilir. Zira bu süreçte çürük kahve çekirdekleri bulunuyorsa, çürüklerden tamamen arındırılır. Bu sayede taze ve saf çekirdekler elde edilerek, kahve severlere daha iyi seçenekler sunulur.

Kavurma aşamasında ise yeşil renkli olan kahveler kavrularak, aroma kazanması sağlanır. Böylece bildiğimiz rengine kavuşur. Organik kahve tüm bu aşamalardan başarılı şekilde geçtikten sonra sadece üreticilere ulaştırılması kalır.

Organik Kahveler Nasıl İçilebilir?

Her ne kadar normal ve organik kahvenin demlenmesinin farklı olduğu düşünülse de aslında tamamen aynıdır. Bu nedenle organik kahve nasıl yapılır kişilerin zevkine göre değişmektedir. Her fincana istediğiniz kadar atmanız mümkün olup her kahve ekipmanında da kullanılabilir. Organik kahveler, sadece üretimin doğal olduğunu ifade eder.