Nitelikli Kahve Nedir? Nitelikli Kahve Çeşitleri

Nitelikli kahve nedir, nitelikli kahve çeşitleri genellikle nitelikli, kahve çekirdeklerini sınıflandırmak için kullanılır ve birçok çeşidi bulunuyor.

Nitelikli Kahve Nedir? Nitelikli Kahve Çeşitleri

Nitelikli kahve nedir,nitelikli kahve çeşitleri, genellikle nitelikli, kahve çekirdeklerini sınıflandırmak için kullanılır ve birçok çeşidi bulunuyor. Nitelikli sınıflandırması içerisinde kahve meyvesinin yetişmiş olduğu yere özgün tatlara sahip olmasını ve diğer süreçlerde de bu özgün tatları ortaya çıkaracak şekilde hazırlanmasını kapsar. Nitelikli kahvelerde kullanılan kakao çekirdeklerinin her biri özenle incelenir.

Çekirdeklerin yapısı, çekirdeklerde böcek ısırığı olmaması, hasar içerisinde yabancı maddelerin bulunmaması gibi kriterlere bakılır. Bu kriterleri karşılamayan kahveler nitelikli olarak sayılmaz. Kahve severler, daha bilinçli şekilde kahve tüketmek istedikleri zaman kahve çekirdeği kalitesi yüksek, nitelikli kahve araştırmasını yapar ve böylece daha doğal, lezzet açısından yüksek ve özenle tasarlanmış olan kahveleri tercih etmektedirler.

Nitelikli Kahve Çeşitleri

Nitelikli kahve çeşitleri aslında en yüksek derecede ve kaliteye sahip kahve çekirdekleri ile üretilen kahveler bu çeşitler arasına girer. Bu kahveler kalite, lezzet ve benzeri faktörlere göre sınıflandırmak için kullanılan bir terimdir. Bir kahve çekirdeğinin nitelikli sayılması için Specialty Coffee Assonciation yani Nitelikli kahve Birliği tarafından belirlenen kriterleri karşılaması gerekir. Belli bir puanın altında kalan kahveler ticari olarak kabul edilirken o puanın üstündekiler nitelikli kahve çekirdeği olarak tanımlanır.

Kahve çeşitleri ilk kez 1974 senesinde gündeme gelmiştir ve en iyi tat profili ve kaliteye sahip olan içerikleri tanımlamak için kullanılır. Genel olarak kahve tarımı ve tüketimdeki aroma, tat notaları, kavrulma biçimleri gibi durumlar göz önüne alınarak üretilen tüm kahveler nitelikli kahve çeşitleri olarak adlandırılabilmektedir. Nitelikli kahve markaları Nitelikli Kahve Birliği tarafından onaylanmış markalardır ve tercih edilir.

Nitelikli Kahvelerin Özellikleri Nelerdir?

Nitelikli kahvelerin özellikleri nelerdir konusunda kahveyi belirleyen en önemli unsurun 100 puanlık ölçek için 80 üzeri puan almasıdır. Bu duruma göre belirlenen kahve, üstün kaliteli olarak kabul edilir. Bu sınıflandırmayı belirleyen etmenler bakıldığı zaman, çekirdeklerin niteliği, su standartları, demleme gücü gibi özelliklerin yanı sıra kusur oranının da standartları karşılaması gerekir. Nitelikli kahvelerin özellikleri bakıldığı zaman,

  • Nitelikli kahve sınırlandırması için kahve çekirdeklerinin yetiştiği yeri tam olarak karşılayan tatlara sahip olması ve sonraki süreçlerde de kendine özgü olan tatları korumasıyla ilgilidir.
  • Kahvelerin hasadından örnek alınarak test edilen çekirdekler yapısı, üzerinde böcek ısırığı olup olmaması ve hasat boyunca ne kadar yabancı maddeye maruz kaldığı gibi kriterler incelenir.
  • Farklı yükseltilerde yetişen kahveler, toprak ve iklim koşullarına bağlı olarak farklı aromalara sahiptir bunun yanı sıra iklimlerin özelliklerine göre doğal şekilde olgunlaşan kahve çekirdekleri ile nitelikli kahve elde edilir.
  • Nitelikli kahveler, yumuşak içimli ve aynı zamanda çekirdeklerin yetişme ve kavrulma şartları göz önünde tutulduğunda daha yüksek kalitelidir.

Neden Nitelikli kahve Tercih Edilir?

Nitelikli kahve, genel olarak hikayesini bildiğiniz ve içtiğiniz zamanda o günde kadar tatmadığınız farklı lezzetleri size getiren bir kahvedir. Biraz daha tekniğe girilecek olursa nitelikli kahveler mikro iklim koşulları ile belirlenir ve ürünün kalitesi, yetiştirme kalitesi, hazırlanması ve tadımı ile beraber profesyonel kahve içicilerin en sevdiği lezzetler olarak tercih edilir. Rutin kahve tadından sıkılanlar için nitelikli kahveler en iyi seçenekler arasındadır.

Kahve çekirdekleri bir ağacın meyvesinden elde edildiği için tarım ürünüdür ve bu nedenle bir kahvenin nitelikli olabilmesi için bu tarım ürününün uygun koşullar altında üretilmesi gerekir. Çekirdeklerin yetiştiği toprak yapısına kadar birçok kriter kahvenin nitelikli olması için önemlidir bu nedenle profesyonel kahve içiciler ve ağız tadını bilenler için nitelikli kahve öne çıkıyor.