Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Makinesiz filtre kahve nasıl demlenir? Her ne kadar filtre kahvenin makine olmada demlenemeyeceği düşünülse de uygun birçok yöntem vardır

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Makinesiz filtre kahve nasıl demlenir? Her ne kadar filtre kahvenin makine olmada demlenemeyeceği düşünülse de uygun birçok yöntem vardır. Zira kahve makineleri icat edilmeden önce bunlar kullanılmıştır.

Eğer filtre kahve içmek istiyorsanız bunun için filtre torbalarını, filtre tutucusunu ya da French Press’i tercih edebilirsiniz. Ardından dakikalar içerisinde kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Filtre Torbaları ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Her ne kadar birçok kişi bilmese de filtre torbaları, filtre kahve yapmak için seçeneklerinizden biridir. Basit ve hızlı bir yöntem olduğu için herkes tarafından tercih edilebilir. Eğer kahve ekipmanlarınız yoksa pratik çözümler sunar. Burada temel olarak tıpkı çay torbası gibi kahve torbaları hazırlanır. Eğer aşağıdaki maddeleri takip ederseniz, kısa sürede filtre kahvenizi yapabilirsiniz;

 1. Filtre kahve ya da espresso için öğütülen kahveyi, filtrenin içerisine koyun.
 2. Eğer orta bölümüne yerleştirirseniz, torba haline getirmek ve paketlemek daha kolay olacaktır.
 3. Ardından filtre kağıdını bohça yaparak bir ip yardımıyla bağlayın.
 4. Bağlanan filtre torbayı fincana yerleştirin.
 5. Kaynattığınız suyu yavaş yavaş torbanın üzerine dökün.

Böylece kahvenin kısa bir süre zarfında tamamlanmış olacaktır. 4-5 dakika sonra hemen içmek için hazırdır. Burada dikkat etmeniz gereken, kullanılan filtrenin özel bir kağıt olduğudur. Dolayısıyla filtre kahve kağıdı yerin ne kullanılabilir için farklı bir seçenek bulunmaz.

Ancak bunlardan temin ederseniz, size daha pratik çözümler sunar. Zira torbaların içerisindeki kahve oranını istediğiniz kadar ayarlayabilirsiniz. Ayrıca kahvenin posası tamamen kağıtta kalacağı için tam anlamıyla pürüzsüz bir kahve zevki yaşayabilirsiniz.

Filtre Tutucusu ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve kağıdınız yoksa filtre kahve kağıdı olmadan nasıl yapılır? Sorusunu sormanız muhtemeldir. Bunun için bir diğer seçenek de tutucu taşımadır. Sürekli filtre kahve kağıdı almak istemiyorsanız, oldukça pratik bir yöntemdir. Böylece hızlı bir şekilde kahvenizi yapmanız mümkündür. Burada şu işlemleri takip etmeniz yeterlidir;

 1. Filtre tutucuya kahve filtresini dikkatli şekilde yerleştirin.
 2. Filtre tutucuyu istediğiniz fincanın üzerine koyun
 3. Öğütülen kahveyi, kahve filtresinin ortasına konumlandırın.
 4. Önceden kaynatılmış suyu öğütülen kahvenin üzerine yavaşça dökün.

Filtre tutucular, kahve tadını daha iyi yaşamanıza yardımcı olur. Zira işlemi ne kadar yavaş yaparsanız, elde edeceğiniz yoğunluk da o kadar fazla olacaktır. Daha yumuşak bir içim için hızlı dökebilir; daha sert olması için mümkün olduğu kadar yavaşlatabilirsiniz.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Makinesiz filtre kahve nasıl demlenir? Bu soru düşünüldüğünde akla ilk gelen ekipmanlar şüphesiz ki French Press’tir. Zira kahveyi zahmetsiz ve hızlı bir şekilde demlemenize yardımcı olur. Bunların boyutları farklı olduğu için herkesin kahve zevkine uygun seçeneği sunar. Eğer aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip ederseniz, kahvenizi kısa sürede yapmanız mümkündür;

 1. French Press’i iyice yıkayarak, kahve kalıntısı kalmadığından emin olun.
 2. Öğütülmüş kahveyi French Press’e koyun.
 3. Kaynatılan suyu kahvenin üzerine dökün.
 4. Yaklaşık olarak 4-5 dakika bekledikten sonra pompasını kullanarak bastırın.

Ancak daha güzel bir içim istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı konular da vardır. Kahve suyu yeni kaynayınca yaklaşık 96 derece olacaktır. Bunu doğrudan eklemek, kahvenin tadını bozabilir. Makineler bu durumda ısıyı ayarladığı için size bunu fark ettirmez.

Lakin siz evde hazırlayacaksanız, buna özen göstermeniz önerilir. Eğer bir dakika kadar soğuması için beklerseniz, kahve tadının daha güzel olduğunun da farkına varabilirsiniz. Ekipmanlar için sitemizi inceleyebilirsiniz.