Kahve Çeşitleri Ve Kalorileri: Kahvenin Kalorisi Var Mı?

Hangi kahve kaç kalori? Bu soru günümüzde özellikle kilosuna dikkat eden kahve severler tarafından sık sık sorulur. Zira kilonuzu dengede tutmak

Kahve Çeşitleri Ve Kalorileri: Kahvenin Kalorisi Var Mı?

Hangi kahve kaç kalori? Bu soru günümüzde özellikle kilosuna dikkat eden kahve severler tarafından sık sık sorulur. Zira kilonuzu dengede tutmak istiyorsanız, her gün kaç kalori aldığınıza dikkat etmeniz gerekir. Buna sadece yiyecekler değil içecekler de dahildir.

Her kahve farklı kalorilere sahiptir. Dolayısıyla bunları tek tek incelerseniz, kahveden günde kaç kalori aldığınız rahat bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Türk Kahvesi

Türk kahvesi kaç kalori? Türk mutfağında bir gelenek haline gelen bu çeşit gerek kısa süreli sohbetlerde gerekse derin muhabbetlerde sık sık tercih edilir. Bilindiği üzere sade, orta, şekerli ve sütlü bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Bu bakıdan sade bir fincan Türk kahvesi 7 kaloridir. Orta şekerli de 7 kcal 80 gramdır. Şekerli bir Türk kahvesi ise 42 kcal’dir. Sütlü Türk kahvesi ise içerisinde 71 kcal bulundurur. Bu da yaklaşık olarak 205 kaloriye eşdeğerdir. Eğer büyük bir bardak sütlü Türk kahvesi içerseniz, bu 104 kcal’e çıkar.

Filtre Kahve 

Günümüzde filtre kahve yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Bu nedenle hangi kahve kaç kalori kapsamında değinilmesi gereken maddeler arasındadır. Şekersiz küçük bir fincan filtre kahve iki kaloridir. Orta boy fincanda da kalori oranı aynıdır. Ancak büyük boy bir fincan kullanıldığı takdirde 3 kalori etmektedir.

Şekerli ve sütlü filtre kahve içiyorsanız, 100 mL ölçüde 12 kalori bulunmaktadır. 200 mL içinde ise 24 kalori mevcuttur. Eğer Starbucks filtre kahve almak istiyorsanız ölçü listesi aşağıda olduğu şekildedir;

 1. Küçük boy: 3 kalori
 2. Orta boy: 4 kalori
 3. Büyük boy: 5 kalori
 4. Ekstra büyük boy: 7 kalori

Buna göre hesap yaparsanız, kilonuzu kontrol altında tutmanız mümkündür.

Dibek Kahvesi

Dibek kahvesi kavrulan kahve çekirdeklerinin özel bir havanda dövülmesi ile elde edilir. Yumuşak içimi nedeniyle sık sık tercih edilir. Türk kahvesi, keçiboynuzu, menengiç, kakao ve daha birçok karışım olduğu için kalori oranı farklıdır.

Hangi kahve kaç kalori incelendiğinde, bir fincan dibek kahvesinin yaklaşık olarak 76 kalori olduğu görülür. BU durum 20 gramlık fincan ölçüsü için geçerlidir.

Nescafe Kaç Kalori?

Nescafe kahve kaç kalori? Bu kahve türü günümüzde en çok tercih edilen kahvelerin başında gelir. Zira hazırlaması oldukça pratiktir. Farklı türlere göre kalori değişmekte olup temel olarak şöyledir;

 1. Sade granül kahve: 3 kalori
 2. 3’ü 1 arada: bir fincan 81 kalori
 3. Sütlü köpüklü Nescafe: 1 fincan 79 kalori
 4. 2’Sİ 1 ARADA: 1 fincan şekersiz 50 kalori

Eğer bunu incelerseniz, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Latte Kahve

Latte kahve süt ve espresso ile hazırlanır. Kahvenin türü farklılaşmakta olup buna göre kalorileri de değişir. Hangi kahve kaç kalori için şu listeyi inceleyerek sonuç almanız mümkündür;

 1. Yağsız sütle hazırlanan latte kahveler 67 kaloridir.
 2. Soya sütü kullanılarak hazırlanan latte kahveler 75 kaloridir.
 3. Laktozsuz sütle hazırlanan latte kahveler 209 kaloridir.
 4. Nescafe latte 73 kaloridir.
 5. Yağsız sütlü buzlu latte 68 kaloridir.

Eğer aldığınız kalori miktarına önem gösteriyorsanız, hesaplamaları buna göre yapmanız mümkündür.

Soğuk Kahve

Eğer yaz aylarında serinlemek istiyorsanız, soğuk kahveler size aradığınız çözümleri sunmaktadır. Böylece hem kahve zevkini yaşayabilir hem de sıcaklara çözüm bulabilirsiniz.  Soğuk su ve buzla hazırlanan bu kahvelerde, 1 fincan soğuk kahve 75 kaloridir.

Ancak kutulu bir şekilde satılmakta olan soğuk kahveler 125 kaloridir. Eğer kalorilere dikkat ederseniz, kilonuzu da kontrol altında tutabilirsiniz.