İtalya'ya Özgü Sert Bir Kahve Demleme Türü Hangisidir?

Espresso kahve, günümüzde İtalya’ya özgü bir sert kahve demleme türüdür. Bu tür kahveler damıtma yöntemindeki çekirdek türü ve basınçtan

İtalya'ya Özgü Sert Bir Kahve Demleme Türü Hangisidir?

Espresso kahve, günümüzde İtalya’ya özgü bir sert kahve demleme türüdür. Bu tür kahveler damıtma yöntemindeki çekirdek türü ve basınçtan dolayı sert bir yapıya sahiptir. Makine kullanılarak yapılmakta olup kafein oranı yüksektir. Dolayısıyla küçük bardaklarda ikram edilir.

  1. yüzyılın başlarında keşfedilen makine sayesinde hızlı bir şekilde dünya çapında popüler olmuştur. Her ne kadar sade içilse de yumuşatmak için süt, şeker de kullanılabilir. Makine yardımıyla yapılmakta olup günümüzde hem ev hem de profesyonel tip makineler mevcuttur.

Evde bulunan modeller, 9 bar basınç sağlarken profesyonel modeller 15 bara kadar çıkarabilir. Bu sayede kahvenin yoğunluğu da değişir.

Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso nasıl yapılır? Günümüzde makineleri kullanarak bu kahveleri yapmak oldukça kolaydır. Ancak dikkat etmeniz konulara öncelikle değinilmelidir. Her şeyden önce ilk olarak, kazanın yeteri kadar ısınmasını beklemeniz gerekir. Bu süreç içerisinde siz de kahveyi hazırlayabilirsiniz. Eğer öğütücünüz varsa ve siz öğütmek istiyorsanız, 1 ve 2 numaralı seviyeleri kullanarak işlem yapabilirsiniz.

Ardından porta filtrenin üzerinde yer alan metal filtrenin üzerine konulmalıdır. Burada miktar farklılaşır. Ancak genel olarak tek ve çift shot için iki ayrı bölüm vardır. Gram ayarlaması burada, rahat bir şekilde yapılabilir. Geleneksel bir İtalyan Espresso istiyorsanız, 7 gr kahve ve 25 gr su eklemeniz gerekir.

Bundan sonra filtre kahve nasıl yapılır sürecinde filtre üzerindeki kahve tamper ile düzleştirilir. Aynı şekilde tezgaha vurarak da sonuç alınabilirsiniz. Makine ısındığında, sesli ya da görsel uyarı ile sizi bilgilendirecektir. Bundan sonra filtre başlığa sağlam bir şekilde yerleştirilir.

Ardından fincan yerleştirilerek tuşa basarak su akması sağlanır. Böylece içim için hazırdır. Eğer isterseniz bundan sonra ısıtılmış süt eklemeniz mümkündür.

Espresso yaparken kullanabileceğiniz çok sayıda cihaz vardır. Bunların her birini incelerseniz, sizin için en uygun olan seçeneğe ulaşabilirsiniz. 

Espresso Makinesiz Yapılır Mı?

Her ne kadar makineler Espresso’yu kısa sürede mükemmel şekilde yapsa da Espresso makinesiz nasıl yapılır için de çözüm vardır. Bunun için French Press ya da Moka Pot kullanılabilir. Eğer French Press ile yapıyorsanız öncelikle Espresso ayarında, ince partiküller halinde öğütülmüş kahve almanız gerekir.

Ardından yeterli miktarda su kaynatılır. Bundan sonra minimum 15-20 sainye beklendikten sonra, her bardak için ortalama 2 yemek kaşığı kahve eklenir. Burada en önemli husus, kahve demlerken kullanılan kahvenin iki katını kullanmadır. Böylece daha yoğun, güçlü bir kahve elde edilebilir.

Sonrasında ise hazır bekleyen sudan bir miktar dökülür. Bu esnada kabarcıklar çıktığı görülebilir. Bunlar bitene kadar, ortalama 30 saniye beklenmelidir. Ardından da tüm su eklenir. Son olarak da piston yukarıda kalacak şekilde demlenmeye bırakılır. 5-6 dakika sonra espresso hazırdır.

Espresso makinesiz nasıl yapılır moka pot kullanılarak da hazırlanabilir. Bunun için potun alt haznesi, oda sıcaklığında ılık su ile doldurulur. Ardından da Espresso ayarında öğütülen kahveyi, bardak başına ortalama 20 ile 25 gram ölçerek, filtre kısmına eklemeniz gerekir. Burada telveyi sıkıştırmamaya, üzerine bastırmamaya özen gösterilmelidir.

Ardından potun üst haznesi, filtrenin üzerine yerleştirilir. Sabitlendikten sonra kısık ateşe ayarlanan ocağa yerleştirilir. Alt bölmede su huniden geçerek üst hazneye geldiğinde potu ateşten alın. Üst bölümde yer alan hazne tamamen dolduğunda Espresso da hazır olacaktır.

Espresso makinesiz nasıl yapılır bu şekilde de gerçekleştirilebilir. Ancak unutmamanız gereken bir husus, makine ile yapılan Espresso tadına benzemeyebileceğidir.