Hangi Ülkede Hangi Kahve İçilir? Ülkelerin Kahve Çeşitleri

Hangi ülkede hangi kahve içilir, ülkelerin kahve çeşitleri bakıldığı zaman kahve meraklılarının en merak ettiği konulardan biridir. Bunun dışında

Hangi Ülkede Hangi Kahve İçilir? Ülkelerin Kahve Çeşitleri

Hangi ülkede hangi kahve içilir, ülkelerin kahve çeşitleri bakıldığı zaman kahve meraklılarının en merak ettiği konulardan biridir. Bunun dışında gittiğiniz ülkelerin yerel lezzetlerini de denemeden dönmek, o geziyi yarım bırakmak anlamına gelir bu sebeple ülkelerin kahve çeşitlerini öğrenmek ve hangi ülkede hangi kahve içilir konusunu öğrenmeniz gerekebilir. Ülkelerde en sevilen kahveler şu şekilde özetlenebilir,

  • Vietnam’da Ca Phe Trung isimli kahve oldukça ünlüdür. İçeriğinde yumurta bulunan bu kahve, yumurtanın sarısı, kıvamlı süt, kahve ve şekerden oluşuyor. Bu kahve ilk başta size çok hitap etmiyor gibi gelse de tadına bakmanızı öneriyoruz.
  • Yunanistan’da Frappe, Yunan adalarında en sevilen içecek türlerinden biridir. Bu kahve Yunanistan’ın en popüler içkilerinden biridir ve gün içerisinde verdiğiniz molalarda tercih olabilecek içerikleri bulunuyor.
  • Tayland’da Thai Iced Coffee, Tayland’ın egzotik tadını ortaya çıkartan bir kahve olarak sütle beraber kıvamlı hale getirerek servis edilmektedir. Buz eklenerek soğuk olarak tüketilen bu kahvenin tadına mutlaka bakmanız gerekiyor.
  • Portekiz’de Galao, kahve gibi olmasa da seveni çok olan ve içeriğinde kahve bulunan bir kahvedir. 1 ölçek hafif kahveye, 3 ölçek süt konularak hazırlanır.

Hangi Ülkenin Kahvesi Daha İyidir?

Kahve gerek kokusu gerek tadı gerekse kültürü ile dünyanın en fazla tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor. Onlarca farklı ağaç, işleme şekli, kavrulma türü ve çeşidi olan kahve neredeyse tüm dünya kültüründe önemli bir kaplıyor. Birçok ülkenin kahvesi dünya çapında bir üne sahip durumdadır ve farklı aromaları, kokusu ve tadı ile birçok kişinin güne başladığı içeceklerden biri haline gelmiştir. Hangi ülkenin kahvesi daha iyidir konusunda günümüzde en popüler bazı kahveler ve ülkeleri şu şekildedir,

  • Türk kahvesi, ilk kez 1543 senesinde Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından İstanbul ülkesinde getirilen bir kahve olarak öne çıkıyor.
  • Cafe de Olla, Meksika’da geleneksel toprak kaplarda sunuluyor ve soğuk iklimlerle kırsal bölgelerde vazgeçilmez tatlar arasında.
  • Juan Velez, Kolombiya, en fazla tercih edilen kahve türüdür, içimi rahat ve hafif bir kahvedir.
  • Karsk, Norveç, kahvelerin en altına bozuk para konulan bir kahvedir ve ülkenin gelenekleri haline gelmiştir.

Espresso Hangi Ülkenin?

Espresso hangi ülkenin en fazla beğenilen kahve türü olarak yine İtalyanların bulduğu ve tüm dünyaya yayılmış lezzetler arasındadır. Espresso tarihi, bilinen ilk kez 1920 senesinde Fransız Bernard Rabault tarafından uygulanmaya başlandı. Bir başka Fransız ise espresso makinesini icat etti ve böyle kahve tüketimi artmaya başladı. Fakat kahve, İtalyanlar tarafından çok fazla sevilmeye başlandı ve günümüzde en iyi espresso İtalya’da yapıldığı bilinmektedir.

Cappuccino Nerenin Kahvesi?

En fazla tüketilen kahvelerden olan Cappuccino dünya çapında sevilen kahve türleri arasında bulunuyor. Cappuccino nerenin kahvesi bakıldığı zaman İtalyan yapımı bir kahve türü olan bu kahve, espresso ve sıcak sütün kaynatılması ile meydana geliyor. Bu kahve türü latteye benzer fakat bu kahveye göre biraz daha serttir. Yapımında süt, süt köpüğü ve tarife uygun şekilde espresso gerekmektedir.

Latte Hangi Ülkenin?

Latte hangi ülkenin konusunda bir İtalyan kahvesi olan latte macchiato yine ince uzun bardaklarda servis edilir ve tamamen isteğe göre üzerinde süt köpüğü ve tatlı krema eklenmektedir. İtalyan halkının genellikle sabah kahvaltısı sırasında sıklıkla tükettikleri latte, Türkiye’de de yaygın şekilde tüketilmektedir. Latte, İtalyancada süt anlamına gelir, asıl adı ise Caffe Latte Machiatodur. Espresso buharla ısıtılmış kıvamlı süt dolu bir kupaya eklenir ve servisinde isteğe göre üzerine süt köpüğü veya tatlı krema eklenebilir.