Günde Kaç Fincan Kahve İçilmeli?

Günde kaç fincan kahve içilmeli durumu sürekli kahve tüketmeyi seven ve kahvesiz yapamam diyenler için merak konusu olan bir durumdur.

Günde Kaç Fincan Kahve İçilmeli?

Günde kaç fincan kahve içilmeli durumu sürekli kahve tüketmeyi seven ve kahvesiz yapamam diyenler için merak konusu olan bir durumdur. Her besin gibi kahvenin de fazla bir şekilde tüketilmesi durumu da her bünye için zararlı bir durumdur. Kahve tüketimi miktarı genellikle kahve türüne göre farklı olsa da günlük 1-2 bardak fincan veya kupa içilmesi önerilebilmektedir.

Kahve türlerine göre miktar bakılacak olursa güvenilir kafein alımı günlük 300 mg olmaktadır. Yani bardak hesabına vurulacak olursa 3-4 fincan Türk kahvesi, 2-3 fincan espresso, 2 bardak filtre kahve şeklinde bir hesaplama yapılabilir. Kahvelerdeki kafein miktarı, kahvenin kavurma oranına, çekirdek cinsine, demlenme şekline, kahvenin miktarına veya hazırlanma süresi gibi birçok parametreye göre değişir.

Günlük Kahve Fazla İçilirse Ne Olur?

Kahve fazla içilirse ne olur konusunda aşırı kahve tüketimi kan basıncında ani yükselmelere neden olabilir. Kalp aritmisini arttırabilmektedir. Kahveler, nasıl konsantrasyonu arttırsa da fazlası uyku problemlerine neden olabilmektedir. Ram uykusuna geçişini engeller ve uyku süresini azaltabilmektedir. Yapılan çalışmalarla beraber günde 300 mg üzerinde kafein alımı, gebe kalmayı geciktirdiği bulunmuştur. Aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiler ve kadınlar da doğurganlık oranını azaltır. Bunun dışına günlük aşırı kahve içmenin zararları şu şekilde özetlenebilir,

  • Kahve tüketiminin aşırı olması, sürekli idrara çıkmaya neden olur ve kafein arttıkça sıvı atımı artar. Fazla idrara çıkma durumunda vücutta mineral kayıpları meydana gelebilir.
  • Kahve tüketiminin fazla olması, midede asit salgısında artışa neden olur ve bu durumda reflü veya mide bulantısı gibi durumları da beraberinde getirir.
  • Aşırı kahve tüketimi sonrasında kahveyi aniden kesmek huzursuzluk ve sinirlilik hali yaratır, bu sebeple yavaş bir şekilde azaltılması gerekir böylece semptomları en aza indirebilirsiniz.

Günlük Maksimum Kafein Miktarı Ne Olmalıdır?

Günlük maksimum kafein miktarı ne olmalıdır konusunda bu durum kişinin bünyesinde göre değişse de genellikle 300 mg kafein hesabı gerekir. Kafein, sanılandan çok daha güçlü bir maddedir ve kahvenin sınırlandırılma gerekliliği de buradan gelir.

Kahve çeşitleri aynı oranda kafein miktarını içermez ve farklı demleme yöntemleri ile demlenen farklı çekirdeklerin filtre kahve ve espresso özelinde araştırıldığı bir çalışma da bu durumu destekler. Ph değerleri, yoğunluğu, konsantrasyonlarının incelendiği çalışmada espresso kahvenin, filtre kahveye kıyasla üç ila altı kat daha fazla kafein içeriğine sahip olduğu keşfedilmiştir.

Günde En Fazla Kaç Bardak Filtre Kahve İçilmeli?

Günde en fazla kaç bardak filtre kahve içilmeli bakıldığı zaman gün içerisinde sık sık kahve tüketen kişilerin en fazla sorduğu sorulardan biridir. Filtre kahve, kolay hazırlanması ve diğer kahve çeşitlerine göre daha berrak bir kıvama sahip olması kahve sever kişiler tarafından sık sık tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra gün içerisinde tüketilmesi gereken kahve miktarı da kişiden kişiye farklılık gösterebilir fakat uzmanlar 1 gün içerisinde alınabilecek güvenilir kafein miktarının ortalama bir yetişkin için 2 fincan filtre kahve olarak önerilmektedir.

Türk Kahvesi Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Türkiye’de en fazla tüketilen ve sevilen kahve türlerinden olan Türk kahveleri, iş yerleri, misafirlikler ve gün içerisinde en fazla tüketilen kahve çeşitleri arasındadır. Türk kahvesi günde ne kadar tüketilmeli konusu da dikkat edilmesi gereken ve merak edilen konulardan biridir. Günde iki fincan Türk kahvesi içilmesi ideal bir durumdur. 2 fincan üzerinde tüketilmeye başladığı zaman kahvenin zararlı etkileri ortaya çıkmaya başlayabilir.