Gece Yatmadan Önce Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Gece yatmadan önce kahve içmek zayıflatır mı? Bu soru günümüzde birçok kişi tarafından merak edilen konuların başında gelir. Zira kilosuyla

Gece Yatmadan Önce Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Gece yatmadan önce kahve içmek zayıflatır mı? Bu soru günümüzde birçok kişi tarafından merak edilen konuların başında gelir. Zira kilosuyla memnun olmayanlar ve vermek isteyenler, bunun farklı çözümlerini de arar. Kahve severler bu bakımdan kahve tüketmenin zayıflamaya destek olup olmadığını sık sık sormaktadır.

Her ne kadar kahve günümüzde sadece stresten uzaklaştırması, sabahları uyandırması, yorgunluğu atması ve enerji sağlaması ile bilinse de farklı avantajları da bulunmaktadır. İçerisine kafein bulunan kahve, böylece metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Yatmadan Önce Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

Yatmadan önce kahve içmek birçok faydaya sahiptir. Bunlar maddeler halinde aşağıda olduğu gibi gösterilebilir;

  1. Bağırsaklarının ve midenin rahatlamasına yardımcı olur.
  2. Gece yağ yakmaya destek olur.
  3. Metabolizmayı hızlandırır.
  4. Zayıflamaya destek olur.
  5. Alzheimer hastalığının gelişmesini önler.
  6. Çarpıntıyı azaltır.
  7. İnsülin direncini kırarak, tatlı arzusunu düşürür.
  8. Tok tutar ve gece boyu meydana gelebilecek açık hissini önler.

Ancak yatmadan kaç saat önce kahve içileceği de önemlidir. Böylece daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Kahve Yatmadan Kaç Saat Önce İçilmeli

Gece yatmadan önce kahve içmek dikkat gerektirir. Zira zamanını doğru ayarlamanız şarttır. Vücudun kişiyi uyandırabilmesi için geliştirmiş olduğu mekanizmada, kortizol hormonunun seviyesini yükseltir.

Bu nedenle kortizol hormonunun en yüksek olduğu saatlerde kahve tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Dolayısıyla 12:00 ile 13:00, 17:39 ile 18:30 saatleri haricinde kahve içilebilir. Buna karşılık uyku düzeninizi bozabileceğinizi düşünüyorsanız, uyumadan 2 ile 3 saat önce tüketmeniz de mümkündür.

Eğer buna dikkat ederseniz, daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Gece Kahve İçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer fazla kilolarınız varsa ve bunları vermeye çalışıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da vardır. Bunlardan bir tanesi spor ve egzersiz yapmadır. Böylece kilo kaybını daha verimli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Ayrıca kahve içerken de dikkat etmeniz gerekir. Yatmadan önce kahve içmenin faydaları arasında tok tutma, metabolizmayı hızlandırma ve zayıflamaya destek olma da vardır. Ancak unutmamanız gereken konu kahvenin de bir kalori sahibi olduğudur. Dolayısıyla fazla tüketmek de günlük almanız gereken kalorinin dışına çıkmanıza nedendir.

Ayrıca gece saatlerinde şekerli ya da çok şekerli kahve tüketmek de yine kilo almaya neden olacaktır. Kahve ile beraber tüketilen yiyecekler de buna dahildir. Dolayısıyla dikkatli olmanız şarttır.

Yatmadan Önce Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Günümüzde kahve seven ve kilo problemleri de olan kişiler, yatmadan önce kahve içmek zayıflatır mı? Sorusuna yanıt aramaktadır. Burada kahvenin zayıflama üzerine etkisi bulunmaktadır. Uyurken vücudun tüm organları dinlendiği için bu süreç esnasında kendisini yenilemektedir.

Dolayısıyla uyumadan önce içilen kahve, metabolizmanın çalışmasını hızlandıracak, böylece daha fazla yağ yakmaya yardımcı olacaktır. Dolayısıyla geceleri kalori alınmadığı zaman, metabolizma hızlanabilir.

Bunun yanı sıra kahvenin tok tutucu özelliği de vardır. Dolayısıyla gün içerisine çok acıkıyorsanız kahve size yardımcı olabilir. Eğer yemek zamanına henüz varsa ve bir şey tüketmek istemiyorsanız, bir bardak kahve ile vücudunuza yardımcı olabilirsiniz.

Türk Kahvesi İçmek Kilo Verdirir Mi?

Gece Türk kahvesi içmek kilo verdirir mi? Gece uyumadan önce kahve tüketmek, size yardımcı olur. Ancak kahvenin de bir kalorisi olduğu asla unutulmamalıdır. Dolayısıyla dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Sade bir fincan Türk kahvesi 7 kcal, şekerli 42 kcal sütlü ise 71 kcal’dır. Ayrıca bardağın büyüklüğüne göre kalori oranları da değişmektedir.