Espresso Nasıl Yapılmalı?

Espressonuzu hazırlarken sıradan ve basit şekilde demleme işlemi yapmak kafi değildir. Espresso yaparken ister tam otomatik bir kahve makinası, ister yarı otomatik bir kahve makinası kullanın bu değişmeyecektir.

Espresso Nasıl Yapılmalı?

Espresso Nasıl Yapılmalı?

Espressonuzu hazırlarken sıradan ve basit şekilde demleme işlemi yapmak kafi değildir. Espresso yaparken ister tam otomatik bir kahve makinası, ister yarı otomatik bir kahve makinası kullanın bu değişmeyecektir. Espresso kahve demlemenin ve pişirmenin temel prensipleri vardır.

Espresso pişirmek için tamamen kaynatılmış suyun, tamamen ince şekilde öğütülmüş kahvenin basınç ile birlikte içerisinden geçmesi gerekmektedir. Espresso pişirirken filtrenin aksine süzgeç kullanılmalıdır. Bu sayede kahve yağının aromasını hiç kaybetmeden muhafaza edecektir. Bu işlemlerin sonunda sert ve içimi hoş bir kahve elde etmiş olunur. Kreması ise gayet hoş bir kıvamda ve fındık renginde oluşacaktır. Buda en çok isteyeceğimiz şeylerden birisidir.

Tam aromasında bir Espresso elde etmek için gerekli süzgeçten geçirme zamanı maksimum 30 saniye olmalıdır. Bu sürenin geçmemesine özenle dikkat edilmelidir. Bu süre çok aşağı veya yukarı yönde oynarsa kahvenin tadı bozulacak ve istediğimiz aromayı elde edemeyeceğiz.

Kulaktan dolma olan bir bilgi ise Espresso’nun kafein oranının oldukça yüksek olduğu söylentisidir. Bu söylentinin doğrulukla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Hatta tam aksine espresso’da kahve çekirdeklerinin daha ince ve toz halinde çekilmesi ve süzgeçten geçme süresi 30 saniye olması neden ile diğer kahve çeşitlerine nazaran kafeini daha az olmaktadır. Espresso’da daha uzun süre kaynar sudan geçirilen ve daha yoğun kavrulan kahveler eklenerek asit oranı doğal düzeyine düşürülür.

Espresso Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Espresso hazırlarken her kahve türünde söylediğimiz gibi taze kahve çekirdeklerini başladığınızda, mükemmel Espresso hazırlama kompozisyonuna başlayabilirsiniz demektir. Taze kahve çekirdeklerini tam otomatik veya manuel kahve çekme makinalarınızda çekmeniz gerekmektedir. Bunu yaparken unutmamanız gereken en önemli husus ise olabildiğince ince çekmenizdir. Tam otomatik makinalarda bunun ayarı bulunurken, manuel makinalarda bıçağı buna göre ayarlamalısınız. Kahveyi bu kadar ince çekmemizde ki asıl sebep ise, çok ince çekilmiş kahve taneleri suya aromasını daha rahat verebilecek olmasıdır. Ardından Espresso makinanızda basınç ve sıcaklık kurallarına uygun şekilde, kaşıklı modda kahvenizi alabilirsiniz. Bu işlemde tam otomatik, kapsüllü gibi makinalar ayarları güzel ayarlandıktan sonra istediğiniz sonuç için size cevap verebilirler. Ancak kahve üstatlarına göre bu işlemi tam anlamı ile yerine getiren kaşıklı kahve makinalarıdır. Bu işlemlerden sonra Espresso kahveniz yudumlamanız için bütün ihtişamı ile sizleri bekliyor olacak. Üstatlar Espresso için 4m kuralını hep hatırlatır.

la miscela (harman), la macinacaffè (öğütme), la macchina (makine), la mano (el)